Neznámý voják

2DČT15
Režie:Edvin Laine
Hrají:Kosti Klemelä, Heikki Savolainen, Reino Tolvanen, Veikko Sinisalo
Délka:181 minut
Žánr:Válečný, Drama

Režie: Edvin Laine  •  Podľa predlohy: Väinö Linna  •  Scénář: Juha Nevalainen  •  Hrají: Kosti Klemelä, Heikki Savolainen, Reino Tolvanen, Veikko Sinisalo, Åke Lindman, Pentti Siimes, Tauno Palo

Po prohrané zimní válce se Finsko roku 1941 připravuje na ofenzivu s cílem dobýt ztracená území. Starých hranic armáda rychle dosáhne a nastává dlouhé období zákopové poziční války, kterou ukončí až masivní útok sovětské armády v létě 1944. Válečné události jsou ve snímku, který je téměř doslovným přepisem populárního stejnojmenného románu Väinöa Linny, nahlíženy očima členů jedné kulometné roty. Vojáci pocházejí z různých koutů Finska i různých společenských vrstev, a tak je kolektivní hrdina filmu velmi živoucím organizmem. Navzdory hrůzám, které se na bojištích odehrávají, a nezbytnému vlasteneckému patosu nechybí filmu notná dávka nadsázky a švejkovského humoru, který se ukazuje jako nejplatnější zbraň proti nesmyslnosti války.

V domácích kinech zhlédlo film 2,8 milionu diváků a snímek se tak stal nejnavštěvovanějším finským filmem všech dob. Od roku 2000 jej také každoročně na Den nezávislosti 6. prosince uvádí finská veřejnoprávní televize YLE a sledovanost se pohybuje od šesti set tisíc až po úctyhodný jeden milion diváků. Ve své době zaujal film i domácí kritiky, kteří mu přisoudili sošky Jussi za nejlepší režii, scénář, produkci, mužskou hlavní roli (Å. Lindman, V. Sinisalo) a speciální cenu za střih. O třicet let později natočil svou, o poznání syrovější verzi Neznámého vojáka (1985) Rauni Mollberg a letos se celé Finsko těší na nejnovější adaptaci Linnova románu, jejíž režie se ujal Aku Louhimies.

Promítání bude předcházet krátký úvod o kontextu vzniku filmu.

Trailery

Fotogalerie

Najděte svoji akci