Učedník

2DČT/AT12
Režie:Ulrika Bengtsová
Hrají:Erik Lönngren, Patrik Kumpulainen, Niklas Groundstroem, Amanda Oomsová
Délka:93 minut
Žánr:Thriller, Drama

Režie: Ulrika Bengtsová  •  Kostýmy: Riitta Peteriová  •  Hrají: Erik Lönngren, Patrik Kumpulainen, Niklas Groundstroem, Amanda Oomsová

Komorní psychologické drama finskošvédské režisérky Ulriky Bengtsové se odehrává roku 1939 na odlehlém skalnatém ostrůvku Lågskär, jižní výspě Ålandského souostroví na širém Baltu. Třináctiletý chlapec Carl přijíždí na ostrov do učení ke strážci majáku Hasselbondovi. Brzy se spřátelí s jeho utlačovaným synem Gustavem. Jakmile ale začne otec nového učedníka před svým synem upřednostňovat, přátelství se proměňuje v nenávist a drama přerůstá v thriller.

Učedník je svébytným zástupcem finskošvédské kinematografie, která se často přiklání k linii moderního skandinávského dramatu založeného na hluboce prokreslených charakterech, jejichž patologické stránky vycházejí v komorní atmosféře nelítostně najevo. Snímek byl Finy vyslán do boje o Oscara za nejlepší cizojazyčný film a na Římském filmovém festivalu roku 2013 si odnesl hlavní cenu v sekci Alice nella città. Z domácích cen Jussi obdržel sošku za nejlepší kostýmy.

Promítání bude předcházet krátký úvod o kontextu vzniku filmu.

Trailery

Fotogalerie

Najděte svoji akci