S borovou šiškou pod zády

2DČT12
Režie:Mikko Niskanen
Hrají:Kristiina Halkolaová, Kirsti Wallasvaaraová, Pekka Autiovuori, Erkki Mellasniemi
Délka:89 minut
Žánr:Drama, Psychologický

Režie: Mikko Niskanen  •  Scénář: Marja-Leena Mikkolaová  •  Hudba: Kaj Chydenius, Otto Donner  •  Hrají: Kristiina Halkolaová, Kirsti Wallasvaaraová, Pekka Autiovuori, Erkki Mellasniemi, Jukka Sipilä

Čtyři mladí vysokoškoláci odjíždějí na letní prázdniny pod stan k jezeru. Dovádějí spolu ve vodě i na břehu, milují se a polemizují o tradičních hodnotách a otázkách, které zaměstnávají mysl mládeže konce rozvolněných 60. let. Idylický venkov slouží ale také jako katalyzátor nezralých idejí a lásek a brzy dochází k procitnutí ze symbolického Ráje.

Film ikonického Mikka Niskanena, dodnes jednoho z nejuváděnějších finských režisérů na festivalech po celém světě, tvoří ve vývoji finské kinematografie důležitý milník. Vznikl v době, kdy kulminovala vleklá krize velkých domácích studií umocněná odlivem diváků z kinosálů k televizním obrazovkám. I do Finska tehdy doputovala nová vlna, která s sebou přinesla revoluční styl filmařské práce a obrátila pozornost mladých, nezávislých tvůrců k aktuálním tématům a zobrazování každodenní skutečnosti. Za velkým úspěchem Niskanenova prvního snímku z éry nové vlny stojí mimo jiné vynikající herecké výkony ústřední čtveřice, vycházejících hvězd finského filmu, a podmanivá hudba skvěle zapadající do atmosféry 60. let. Ne nadarmo film obdržel Finskou státní filmovou cenu a posbíral šest sošek Jussi (režie, scénář, kamera, hudba, produkce, herec ve vedlejší roli).

Promítání bude předcházet krátký úvod o kontextu vzniku filmu.

Trailery

Fotogalerie

Najděte svoji akci