Tulákův valčík

2DČT12
Režie:Toivo Särkkä
Hrají:Tauno Palo, Ansa Ikonenová, Regina Linnanheimová
Délka:93 minut
Žánr:Romantický

Režie: Toivo Särkkä  •  Scénář: Mika Waltari  •  Hudba: George de Godzinsky  •  Hrají: Tauno Palo, Ansa Ikonenová, Regina Linnanheimová

Píše se druhá polovina 19. století, Finské velkoknížectví stále přináleží k Rusku. Mladý finský baron Arnold žije v Petrohradě a tajně se schází s místní šlechtičnou. Poté co zvítězí v souboji nad ruským knížetem, je před pronásledováním nucen utéct do rodného Finska. Svou pravou identitu skrývá nejprve jako cirkusový zpěvák, poté kočuje s cikány a nakonec se rozhodne smířit s osudem tuláka. Dokud na jednom panství nepotká překrásnou, i když trochu nafoukanou šlechtickou dcerku Helenu. Okouzlí i ji písnička Tulákův valčík, kterou Arnold dokáže tak líbezně zazpívat a zlomit přitom nejedno dívčí srdce?

Dobrodružná komická romance natočená podle scénáře spisovatele Miky Waltariho je jednou z ozdob zlatého fondu finské kinematografie a druhým nejnavštěvovanějším finským snímkem všech dob (v počtu diváků v kinech jej překonal jen Neznámý voják z roku 1955). V hlavních rolích exceluje nejpopulárnější herecká dvojice své doby, Tauno Palo a Ansa Ikonenová, a celý snímek je protkán celou řadou nesmrtelných melodií. Je také pozoruhodnou sondou do dobových subkultur jako potulný cirkus či společnost kočovných cikánů, které odrážejí zálibu autora scénáře Miky Waltariho v exotice, tolik známou z jeho pozdějších románů.

Promítání bude předcházet krátký úvod o kontextu vzniku filmu.

Trailery

Fotogalerie

Najděte svoji akci