Chvíle v rákosí

2DČT
Režie:Mikko Makela
Hrají:Janne Puustinen, Mika Melender, Virpi Rautsiala, Boodi Kabbani
Délka:108 minut
Žánr:Romantický, Drama

Finské komorní queer drama o letní romanci v jezerní krajině

Režie: Mikko Makela  •  Scénář: Mikko Makela  •  Kamera: Iikka Salminen  •  Hudba: Sebastián Kauderer  •  Hrají: Janne Puustinen, Mika Melender, Virpi Rautsiala, Boodi Kabbani

Leevi (Janne Puustinen) se na léto vrací z Paříže, kde studuje, do rodného Finska, aby získal podklady pro svou diplomovou práci a strávil nějaký čas se svým otcem Joukem, přestože si příliš nerozumějí. Jouko chce prodat starou chatu u jezera, ale předtím je potřeba ji opravit. Protože je však zaneprázdněný prací ve své firmě a Leevi nepatří k nejzručnějším, rozhodne se najmout mladého Syřana Tareqa (Boodi Kabbani) a svěřit opravu mladíkům. Uprostřed letní finské přírody mezi nimi vznikne křehké milostné pouto, které ohrožuje nejen návrat konzervativního Jouka, ale i Leeviho touha opustit Finsko a Tareqovy spletité rodinné vztahy.

Komorní romantické queer drama z roku 2017 režíroval Mikko Mäkelä, který je zároveň podepsán i pod scénářem. Ten částečně vznikal přímo na place jako herecká improvizace, což celému filmu dodává na opravdovosti a „artovosti“. Mäkeläův celovečerní debut sklidil pozitivní ohlas na londýnském festivalu BFI, například internetový magazín Film Inquiry jej označil za „největší překvapení festivalu“ a „jednu z nejdojemnějších gay romancí za poslední roky“. Recenzent německého kulturního magazínu Unser Lübeck film pro změnu charakterizoval jako „filmovou perlu, která přímo září opravdovostí a autenticitou postav i děje“.

Film si odnesl ocenění za scénář z festivalu Tampa International Gay and Lesbian Film Festival a cenu za nejlepší herecký výkon pro Janneho Puustinena (Leevi) a Boodiho Kabbaniho (Tareq) z Mezinárodního festivalu severských filmů (Nordic International Film Festival), který se každoročně koná v New Yorku. Nominován byl na celou řadu dalších cen, například British Independent Film Awards v kategorii Objev roku a oba herci získali za svůj výkon nominaci na finskou filmovou cenu Jussi.

Trailery

Fotogalerie

Najděte svoji akci