Králův nesouhlas

2DČT15
Režie:Erik Poppe
Hrají:Jesper Christensen, Anders Baasmo Christiansen, Karl Markovics, Tuva Novotny
Délka:133 minut
Žánr:Drama

Režie: Erik Poppe  •  Scénář: Jan Trygve Røyneland, Harald Rosenløw Eeg  •  Hrají: Jesper Christensen, Anders Baasmo Christiansen, Karl Markovics, Tuva Novotny, Arthur Hakalahti, Andreas Lust, Katharina Schüttler, Ketil Høegh, Gerald Pettersen, Erik Hivju, Espen Sandvik, Rolf Kristian Larsen, Juliane Köhler, Herbert Nordrum, Tom Styve, Benjamin Lønne Røsler, Krister Kern, Tone Danielsen, Erland Bakker, Remi Skjæraasen, Torfinn Nag, Eric Vorenholt, Aslak Maurstad

Začátek dubna 1940, probíhá druhá světová válka a Hitlerův pohled se obrací k severu. Skandinávské země sice deklarovaly neutralitu, Německo si ale kvůli dovozu švédské železné rudy potřebuje zajistit jejich spolupráci. Ať už po dobrém, nebo po zlém. U norského pobřeží se objevují lodě s německými vojáky a vyslanec Curt Bräuer tlačí na norskou vládu, aby přijala pomoc německé armády proti údajně hrozící britské invazi. Vzápětí Němci zaútočí. Zatímco Dánsko dobývají ještě téhož dne, Norsko odolává. Německý tlak na kapitulaci ale sílí a břemeno rozhodnutí padne na krále Haakona VII. Má se zachovat jako starší bratr, dánský král Christian X., nebo trvat na norské suverenitě, a uvrhnout tak svou zemi do války?

Komorní drama Králův nesouhlas stojí na vynikajících hereckých výkonech, zejména Jespera Christensena v hlavní roli norského krále a Karla Markovicse v roli německého vyslance. Zdatně jim sekundují i ostatní herci, především Anders Baasmo Christiansen coby korunní princ Olav a Tuva Novotny jako princezna Märtha. Další silnou stránku představuje zdařilý scénář, na němž se podíleli Jan Trygve Røyneland (seriál Okupace) a Harald Rosenløw Eeg (filmy Nejvíce lidí žije v Číně, Neviditelní). Dění ve filmu pod taktovkou zkušeného režiséra Erika Poppeho podtrhuje působivá hudba Johana Söderqvista, který zkomponoval hudební doprovod k mnoha severským filmům.

Trailery

Fotogalerie

Najděte svoji akci